sw BarbaraŚwięta Barbara, jest drugą patronką naszej parafii.

Ta dziewica i męczennica, żyła na przełomie III i IV wieku. Pochodziła z Heliopolis. Zgodnie z wolą ojca, Dioskurosa, udała się na naukę do Nikome-dii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Kiedy ojciec dowiedział się, że córka została chrześcijanką, próbował zmusić ją do wyparcia się wiary, a gdy to mu się nie udało, doniósł na nią. Barbara została uwięziona w wieży, a potem ścięta mieczem. Było to około 305 roku w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Maksymiana. Gdy Barbara była więziona w wieży, tuż przed śmiercią, objawił jej się anioł z kielichem i hostią. Istnieje legenda, według której święta Barbara, uciekając przed ojcem, schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła.

Święta Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Opiekuje się: górnikami, hutnikami, marynarzami, rybakami, żołnierzami, kamieniarzami, więźniami.

Jest orędowniczką w czasie burzy i pożarów. Obok Matki Bożej Piekarskiej i świętego Jacka, jest główną patronką archidiecezji katowickiej. Patronuje Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wspomnienie liturgiczne świętej Barbary w Kościele katolickim obchodzone jest 4 grudnia. Kościół prawosławny wspomina świętą 4 (17) grudnia, tj. 17 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego.
W dniu wspomnienia świętej Barbary obchodzone jest tradycyjne święto górnicze – Barbórka.

W ikonografii święta Barbara przedstawiana jest w długiej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, niekiedy w czepku, z mieczem, od którego zginęła. W ręku trzyma kielich i hostię (symbole eucharystii). Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona. Wieża ma zwykle trzy okienka, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej. Atrybutami świętej Barbary są: anioł z gałązką palmową, dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, wieża.

Do odpustu pozostało 26.06.2020 18:00 280 Dni

27-400 Ostrowiec Św., ul. Poniatowskiego 4,
tel. (+48) 41 248 12 84

 parafia@nsj.ostrowiec.pl


W związku z trwającymi w naszym kościele pracami remontowymi i konserwacyjnymi zwracamy się z prośbą do parafian i ludzi dobrej woli o materialne wsparcie tych koniecznych inwestycji. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i okazywaną pomoc. Bóg zapłać!
Nr konta parafii: 75 1240 1385 1111 0010 7496 5998

Msze Św. i Nabożeństwa w parafii