Elementem nierozerwalnie związanym z każdym kościołem jest wezwanie, zwane też tytułem kościoła. Wezwanie to inaczej patrocinium. Nasz kościół nosi wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego. Jest jedynym kościołem w diecezji sandomierskiej o takim patrocinium.

nsj1

Najświętsze Serce Zbawiciela jest symbolem Bożej Miłości do człowieka. Kult Serca Jezusowego rozwijał się od początków chrześcijaństwa. Jego pierwszymi czcicielami byli Maryja i apostołowie. Prekursorem kultu w Europie był polski jezuita Kasper Drużbicki, autor traktatu Meta cordium cor Iesu.

Do szczególnych czcicieli kultu Serca Jezusowego należą jednak, żyjący w XVII wieku święty Jan Eudes i święta Małgorzata Maria Alacoque. W latach 70. XVII wieku świętej Małgorzacie kilkakrotnie ukazywał się Jezus Chrystus z sercem na piersiach przebitym i opasa-nym cierniową koroną, z którego wytryskują płomienie miłości, a w ich centrum jest krzyż. Podczas objawień

Pan Jezus zapewnił przyszłą świętą o nieskończonym miłosierdziu dla ludzi. Zażądał ustanowienia święta ku czci Jego serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała i odprawiania specjalnego nabożeństwa. Tym, którzy będą oddawać cześć sercu Jezusowemu obiecał wiele łask.

W 1765 roku papież Klemens XIII ustanowił uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadającą w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, ale tylko dla zakonu wizytek, do którego należała święta Małgorzata Maria. W 1856 roku papież Pius IX rozszerzył uroczystość na cały Kościół, a w 1889 papież Leon XIII poświęcił Sercu Jezusowemu cały rodzaj ludzki.

Do odpustu pozostało 26.06.2020 18:00 280 Dni

27-400 Ostrowiec Św., ul. Poniatowskiego 4,
tel. (+48) 41 248 12 84

 parafia@nsj.ostrowiec.pl


W związku z trwającymi w naszym kościele pracami remontowymi i konserwacyjnymi zwracamy się z prośbą do parafian i ludzi dobrej woli o materialne wsparcie tych koniecznych inwestycji. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i okazywaną pomoc. Bóg zapłać!
Nr konta parafii: 75 1240 1385 1111 0010 7496 5998

Msze Św. i Nabożeństwa w parafii