Aktualności

14 sierpnia mija kolejna rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe, który oddał życie za Franciszka Gajowniczka, innego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Franciszkanin wraz z 10 innymi więźniami został skazany na śmierć głodową. Święty wytrzymał bez wody i chleba dwa tygodnie, po czym 14 sierpnia 1941 roku został dobity zastrzykiem z fenolu. Męczennik Miłości, jak tytułuje się o. Maksymiliana Kolbe, zaufał Niepokalanej do końca. Ojciec Maksymilian całym swoim życiem dawał świadectwo, o którym powinniśmy wspominać, w szczególności w czasach fałszowanego humanitaryzmu.

o maksymilian kolbe

Stał na straży wartości czego wyraz dawał, aż do ostatnich chwil swojego życia. My jako Młodzież Wszechpolska w 2016 roku obraliśmy św. Maksymiliana Kolbe jako swojego patrona, ponieważ pokazał nam jak kształtować swoją wiarę, aktywnie działać społecznie i działać dla dobra Narodu. W codziennej pracy społecznej dumnie reprezentujemy wartości jakie nam pozostawił.

Święty Maksymilian Maria Kolbe jest patronem archidiecezji gdańskiej i diecezji koszalińskiej oraz - jak powiedział św. Jan Paweł II - "naszych trudnych czasów".

W najbliższy czwartek tj. 15 sierpnia, będziemy obchodzić  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane inaczej Świętem Matki Bożej Zielnej, na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż.

Uroczystość ta obchodzona jest od V wieku, i przypomina o wniebowzięciu Maryi jako nieśmiertelnej matki Syna Bożego. To święto określa się w Kościołach wschodnich jako: Zaśnięcie, Odpocznienie Najświętszej Maryi Panny. Kościół zachodni święto Wniebowzięcia NMP obchodzi 15 sierpnia, a Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz starego stylu (juliański) – 13 dni później, czyli 28 sierpnia.

Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla: "Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan".

  maryja wniebowzieta

   Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów wiary, który ogłosił papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w  Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus":

   "...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i     określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po  zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105) 

Nabór 2019 1

Do odpustu pozostało 26.06.2020 18:00 310 Dni

27-400 Ostrowiec Św., ul. Poniatowskiego 4,
tel. (+48) 41 248 12 84

 parafia@nsj.ostrowiec.pl


W związku z trwającymi w naszym kościele pracami remontowymi i konserwacyjnymi zwracamy się z prośbą do parafian i ludzi dobrej woli o materialne wsparcie tych koniecznych inwestycji. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i okazywaną pomoc. Bóg zapłać!
Nr konta parafii: 75 1240 1385 1111 0010 7496 5998

Msze Św. i Nabożeństwa w parafii